Prvky PROTEX a jejich využití při ochraně území

Výstupem projektu řešeného na Ústavu vodního hospodářství krajiny je použití ochranných prvků PROTEX jako technického liniového prvku PEO (protierozní ochrany).

 

Ochranný prvek PROTEX je možno chápat jako trvalou překážku napomáhající zejména rozptýlení povrchového odtoku. Jsou navrhovány tak, aby svou lokalizací determinovaly způsob hospodaření jakéhokoli zemědělského subjektu. Vedle základní funkce protierozní mají spolu s doprovodnou dřevinnou zelení na nich rostoucí velký význam i z hlediska krajině estetického a ekologického.

Ochranné prvky PROTEX sestávají ze dvou základních prvků – velkoobjemového tkaninového vaku a plnicí směsi. Konečný konstrukční prvek je tvořen vakovým obalem naplněným environmentální směsí na bázi kameniva, odprašků, písku, fileru, hlinitopísčitých a písčitohlinitých materiálů, bagrovaných štěrkopísků, atp. Základním požadavkem je, aby tyto plnicí směsi bylo možné čerpat speciálním čerpadlem. To umožňuje plnění vaků na místě jeho budoucí instalace. Tak lze s relativně nízkými náklady a malým počtem pracovníků operativně budovat ochranné prvky PROTEX přímo na míru dané lokalitě. Volba typů vaků a směsí je odvislá od požadavku uživatele, charakteru terénu a cílového určení. V případě protierozní ochrany jde o stabilní konstrukce instalované na upravený terén v místě uložení.

Protierozní opatření se v dané lokalitě dle místních podmínek a požadované výšky skládá z jednotlivých vakových prvků, popř. jejich kombinací. Základní typy umístění ochranných prvků PROTEX v terénu jsou prezentovány na následujících obrázcích, kde je schematicky zobrazen na obrázku 1 příčný řez protierozní zábranou v nárysu, tvořenou záchytným průlehem s hrázkou, na obrázku 2 v axonometrickém provedení řez protierozní zábranou se záchytným a svodným příkopem bez záboru půdy a na obrázku 3 řez svodným průlehem s ochrannou hrázkou nebo na obrázku 4 terasování s využitím prvků PROTEX.

 

Obr. 1 Příčný řez protierozní zábranou v nárysu, tvořenou záchytným průlehem s hrázkou

Obr. 1 Příčný řez protierozní zábranou v nárysu, tvořenou záchytným průlehem s hrázkou

 

Obr. 2 Axonometrické provedení řezu protierozní zábranou se záchytným a svodným příkopemObr. 2 Axonometrické provedení řezu protierozní zábranou se záchytným a svodným příkopem

 

Obr. 3 Řez svodným průlehem s ochranou hrázkou

Obr. 3 Řez svodným průlehem s ochranou hrázkou

 

Obr. 4 Terénní úprava zemědělské půdy – terasování s využitím prvků PROTEX

Obr. 4 Terénní úprava zemědělské půdy – terasování s využitím prvků PROTEX