Pracujeme na zlepšení ekosystémů, biologické rozmanitosti a snížení vlivu povodní a sucha v kontextu klimatických změn

Odborníci a studenti z Ústavu vodního hospodářství krajiny (ÚVHK) pracují na zlepšení stavu ekosystémů, biologické rozmanitosti a snížení vlivu povodní a sucha, a to především výstavbou a návrhem cílených přírodě blízkých opatření.

Práce probíhají na úrovni mezinárodní spolupráce, která je spolufinancována programem INTERREG ATCZ28 – „Sedimenty a ekosystémové služby ve vzájemném působení s povodněmi a suchem v pohraniční oblasti AT-CZ“, čili projektem SEDECO. Hlavním partnerem projektu je univerzita Universität für Bodenkultur Wien BOKU Vídeň, dále pak Vysoké učení technické v Brně zastoupený ÚVHK a státní podnik Povodí Moravy s.p. Projekt je primárně zaměřen na řeku Dyji. Řeka Dyje tvoří přirozenou hranici mezi Rakouskem a Českou republikou. Obě země mají z jejího využití profit v podobě odběru vody, výroby elektrické energie, rekreace a rybolovu. Dlouhodobé hospodaření s vodou v řece a v jejím povodí, za účelem plnění potřeb lidské činnosti, však vede k negativním dopadům na celý říční systém. Ukázkovým příkladem je napřímení koryta a narušení přirozených záplavových území řeky. V jeho důsledku pak dochází ke změně transportu splavenin a následnému usazování sedimentů v nádržích. Napřímení přirozených meandrů vyvolává destabilizaci ekosystému a vodního biotopu. Dochází také k negativnímu ovlivnění biologické rozmanitosti pobřežních oblastí. Tyto projevy společně s povodněmi a suchem, které se vykytují stále častěji ve spojitosti s postupnou změnou klimatu, narušují přirozené fungování říčního systému, zvyšují zranitelnost ekosystémů a snižují kvalitu ekosystémových služeb vytvořených vodním tokem. Hlavním cílem projektu je zlepšit znalosti o řece Dyji, včetně zajištění udržitelné strategie řízení provozu nádrží z pohledu jejích zanášení, a pomoci tak minimalizovat rizika povodní a sucha.