AdaptaN II - 2021 až 2024

Označení: 
3204200006
Zahájení: 
1. 7. 2021
Ukončení: 
30. 4. 2024
Zdroje financování: 
Podpořeno Norskem prostřednictvím Norských fondů
Popis: 

banner

Podrobnější informace:

Projekt navazuje na předchozí, úspěšně hodnocený projekt AdaptaN I, který byl řešen v časovém období 2015-2016 a byl podpořen finančně z mechanismu EHP Norské fondy. Cílem projektu je v souladu s hlavním cílem výzvy „Bergen“ EHP NF podpořit implementaci vybraných přírodě blízkých adaptačních a mitigačních opatření na území Moravskoslezského kraje.
Moravskoslezský kraj („MSK“) jako první kraj v ČR vypracoval samostatnou strategii „Adaptační strategie kraje na dopady klimatické změny („KZ“). Projekt podpoří MSK zpracováním dalších fází implementace a realizace adaptačních opatření, přispěje realizacemi k 7 opatřením dle Adaptační strategie MSK a vypracuje vzorově pro ostatní kraje celý implementační proces adaptace pro volnou krajinu a příměstské zóny současně s uplatněním integrovaných přístupů dle NAP ČR.
V souladu s výzvou BERGEN projekt podporuje implementaci vybraných přírodě blízkých adaptačních a mitigačních opatření na území MSK. Projekt je směrován k podpoře cílů krajských, národních a evropských strategií adaptace na KZ. Projekt řeší zejména ochranu před suchem a erozí, snížení látkových odtoků, posílení retence a zlepšování zelené infrastruktury krajiny. Projekt vymezí vhodná území a zranitelné plochy pro přesné zacílení opatření. Pro útvary státní správy a municipalit, správce toků, lesnické a zemědělské podniky, NNO, odbornou veřejnost, občany na území kraje bude k dispozici návod adaptace krajiny. Aktivity a výstupy jsou z pohledu územního rozsahu plánovány pro celý kraj, vybraná území a pilotní obce.
Z realizace projektu bude profitovat Krajský úřad a ORP MSK, Povodí Odry, LČR, SPÚ, MŽP, MZe, u realizací demonstračních projektů příslušný obecní úřad. Díky webu budou výstupy k dispozici široké veřejnosti, NNO, projektantům, VŠ,SŠ.
Zapojením NIBIO dojde k přenosu norských zkušeností a ze strany SPU slovenských přístupů. Na bázi mezinárodního partnerství se propojuje 5 výzkumných subjektů (3 evropské státy) s jedinečným národním postavením. Projekt přináší inovativní řešení a implementaci výsledků vědecko-výzkumných projektů včetně přenosu příkladů dobré praxe.

Stránky projektu:

1

 

Partneři projektu:

a

n

v

s

 

Odkazy na Norské fondy: